Prevenci zdraví můžeme pěstovat hned v několika formách. Samozřejmostí by měly být správné návyky v oblasti zdravého stravování, dostatečného pohybu a spánku. Pro uchování mentálního a duševního zdraví bychom měli vyhledávat pravidelný sociální kontakt. Druhou kategorií jsou pravidelné lékařské kontroly. Přijít včas přímo ovlivňuje úspěšnost léčby. Pravidelné kontroly u lékaře by se tedy neměly podceňovat. Poslední kategorií prevence je očkování a právě o něm si dnes budeme povídat s Prim. MUDr. Božena Jurašková, Ph.D, předsedkyní ČGGS ČLS JEP, III. interní gerontologická a metabolická klinika Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.
Jaké vnější vlivy ovlivňují zdraví seniorů? Jakých příznaků si máme všímat?
Infekce ve stáří jsou velkým problémem. Velmi záleží na imunitním stavu jedince. Pokud mluvíme o geriatrickém pacientovi, tak si musíme uvědomit, že takový jedinec je polymorbidní a s polypragmázií. Laicky řečeno jde o jedince, který má souběžně více onemocnění a přijímá větší množství léků a často i v nadměrných dávkách. Takovým chronickým průvodcem ve stáří bývají herpetické viry a tzv. EB viry. Přítomnost těchto virů ovlivňuje imunitu seniorů a jejich schopnost reaktibility. Krásně nám to ukázala pandemie Covid–19, kdy nejohroženější byli pacienti ve věkové kategorii 78 – 83 let. Paradoxně méně ohrožení byli lidé starší 90 let, kteří neměli tak bouřlivé reakce. Souvisí to úzce s imunitním systémem. Mladší senioři mají ještě bouřlivou cytokinovou reakci imunitního systému a ve spojení s chronickými onemocněními nastaly komplikace – selhávání ledvin, dekompenzace kardiální, často problémy s výživou. Chronicky nemocní lidé hlásili dyspeptické obtíže a průjmy. Lidé nejedli, protože byli zahlenění a měli kašel. Díky vysokým teplotám vypotili a vydýchali velké množství tekutin. Člověk při infekcích obecně trpí na zahuštění tekutin a hlenů, což mu brání dostatečně vykašlávat, hrozí zahuštění moči (hrozí výskyt zánětu močových cest) a embolie díky zahuštěné krvi. Pro takového člověka pak není příznivá prognóza, která nemusí dobře dopadnout.
RS viry se vyskytují u lidí všech věkových kategorií. U dospělých se riziko závažné infekce zvyšuje s věkem a u osob s chronickým onemocněním srdce nebo plic nebo s oslabeným imunitním systémem. Virus se může šířit mnoha způsoby - kašláním nebo kýcháním od nakažené osoby, kapénkami viru, které se dostanou do očí, nosu nebo úst, dotykem povrchu s virem a přímým kontaktem (např. polibkem nakažené osoby). Virus je vysoce nakažlivý a obvykle postihuje plíce a dýchací cesty. U většiny dospělých se infekce může projevovat jako běžné nachlazení, ale pro osoby se sníženou imunitou a starší občany je virus potenciálně život ohrožující.
Co bychom měli vědět o RS virovém onemocnění?
RS virové onemocnění je co do průběhu velmi urputné. Musíme si uvědomit, že u chřipek a covidu je populace dost proočkovaná a síla virů tedy není taková. U RS virů jsou nejčastěji nakažené děti a senioři dětskou populace často hlídají. Viry získané od dětí jsou daleko agresivnější, protože i dětská imunita je daleko silnější a předává virus ve větší síle. Senioři již tak silnou imunitu nemají. Donedávna nebylo možné seniory proti RS virům chránit. Dnes se již můžete nechat naočkovat proti chřipce a covidu a existují i účinné léky. Všechny rizikové skupiny by se měli chránit – kardiaci, astmatici, lidé s ledvinovým selháváním, diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem. Pokud jste starší 65 let, můžete se chránit a nechat se očkovat proti chřipce a covidu. Nicméně RS virus představuje pro takto oslabený organismus s řadou vedlejší onemocnění značné nebezpečí a riziko zbytečné smrti. Podporuji očkování i proti RS viru, které je nyní dostupné. Očkování neznamená, že onemocnění nedostanete, ale jeho průběh bude v menším rozsahu. Onemocníte, ale dá se to přežít :-)
Osobně jsem měla RS virus a musím říct, že to bylo pro mě bylo něco šíleného. Prožívala jsem ho hůře než covid nebo chřipku. Měla jsem urputný kašel a zvracení. Můj manžel po prodělání RS viru musel podstoupit implantaci kardiostimulátoru. Nelze to podceňovat.
Dnes existuje očkování proti RS virům a rozhodně jej doporučuji. Jako u každého očkování existuje malé riziko komplikací. U velmi malého procenta pacientů může být např. alergická reakce, ale profit očkování je veliký. I když onemocnění prožijete a přežijete, představuje prodělání onemocnění velkou zátěž pro srdce, plíce. Je to zbytečné riziko, pokud dnes existuje účinné očkování, na které pojišťovny přispívají.
#zdraví #stárnutí #zdravestarnuti #healthyaging #senior #geriatr #stres #očkování #prevence #rsvirus #covid #chřipka
Comments