Zdravé stárnutí ovlivňuje mnoho faktorů. Některé z nich, například genetiku, nemůžeme ovlivnit. Jiné - jako například pohyb, zdravá strava, pravidelné návštěvy lékaře a péče o duševní zdraví - jsou v naší moci. Výzkum podpořený organizací NIA a dalšími subjekty určil opatření, která můžete přijmout, abyste zvládli své zdraví, žili co nejsamostatněji a udrželi si kvalitu života i ve vyšším věku. Přečtěte si další informace o výzkumu a krocích, které můžete podniknout na podporu zdravého stárnutí.
Péče o fyzické zdraví
Zatímco vědci dále pokračují v aktivním výzkumu, jak zpomalit nebo zabránit zhoršování fyzického zdraví, které souvisí s věkem, můžeme čerpat z dostupných dat a věnovat se aktivní prevenci zdraví. Jak zvýšit šance na udržení optimálního zdraví v pozdějším věku? Péče o fyzické zdraví zahrnuje aktivní život, výběr zdravých potravin, dostatek spánku, omezení konzumace alkoholu a aktivní péči o zdraví. Drobné změny v každé z těchto oblastí mohou výrazně přispět ke zdravému stárnutí.
Hýbejte se: Cvičení a fyzická aktivita
Ať už se Vám to líbí nebo ne, fyzická aktivita je základem zdravého stárnutí. Vědecké důkazy naznačují, že lidé, kteří pravidelně cvičí, nejenže žijí déle, ale mohou také žít lépe - to znamená, že si užívají více let života bez bolesti nebo postižení. A právě na kvalitě života záleží.
Studie na dospělých osobách starších 40 let zjistila, že ujití 8 000 kroků nebo více denně ve srovnání s ujitím pouhých 4 000 kroků je spojeno s o 51 % nižším rizikem úmrtí ze všech příčin. Počet kroků, které denně ujdete, můžete zvýšit aktivitami, které udržují vaše tělo v pohybu, například prací na zahradě, procházkami se psem a chozením po schodech místo výtahu.
I když má cvičení mnoho dalších výhod, je základním nástrojem pro udržení zdravé hmotnosti. Dospělí s obezitou mají zvýšené riziko úmrtí, invalidity a mnoha nemocí, jako je cukrovka 2. typu a vysoký krevní tlak. Nicméně ani hubenější není vždy zdravější. Být příliš hubený ve vyšším věku může oslabit imunitní systém, zvýšit riziko zlomenin kostí a v některých případech může být příznakem onemocnění. Obezita i stavy podváhy mohou vést ke ztrátě svalové hmoty, což může způsobit, že se člověk cítí slabý a snadno se vyčerpá.
S přibývajícím věkem se funkce svalů často snižuje. Starší lidé nemusí mít dostatek energie na každodenní činnosti a mohou ztratit svou nezávislost. Cvičení však může starším dospělým pomoci udržet si s přibývajícím věkem svalovou hmotu. V roce 2019 při zkoumání údajů z Baltimorské longitudinální studie stárnutí NIA vědci zjistili, že středně intenzivní až intenzivní fyzická aktivita je silně spojena se svalovou funkcí bez ohledu na věk. To naznačuje, že cvičení může pomoci zabránit poklesu svalových funkcí souvisejících s věkem.
Kromě toho, že udržování svalové hmoty pomáhá starším lidem žít lépe, může jim pomoci žít déle. V jiné studii vědci zjistili, že u dospělých starších 55 let je svalová hmota lepším prediktorem dlouhověkosti než hmotnost nebo index tělesné hmotnosti (BMI).
Co můžete udělat vy?
Ačkoli se mnoho studií zaměřuje na vliv fyzické aktivity na hmotnost a BMI, výzkum zjistil, že i když nehubnete, cvičení vám může pomoci žít déle a lépe. Existuje mnoho způsobů, jak začít. Zkuste být fyzicky aktivní v krátkých intervalech během dne nebo si každý týden vyhraďte určitý čas na cvičení. Mnohé aktivity, jako například rychlá chůze nebo jóga, jsou bezplatné nebo levné a nevyžadují speciální vybavení. Jakmile budete aktivnější, začnete se po cvičení cítit plní energie a svěží, nikoli vyčerpaní. Klíčem k úspěchu je najít způsob, jak se motivovat a začít se hýbat.
Zdroj: National Institute on Aging
Comments