top of page

Co víme o zdravém stárnutí? (5. díl) STRES

Zdravé stárnutí ovlivňuje mnoho faktorů. Některé z nich, například genetiku, nemůžeme ovlivnit. Jiné - jako je pohyb, zdravá strava, pravidelné návštěvy lékaře a péče o duševní zdraví - jsou v naší moci. Výzkum podpořený organizací NIA a dalšími subjekty určil opatření, která můžete přijmout, abyste zvládli své zdraví, žili co nejsamostatněji a udrželi si kvalitu života i ve vyšším věku. Přečtěte si další informace o výzkumu a krocích, které můžete podniknout na podporu zdravého stárnutí.


Stres

Stres je přirozenou součástí života a má mnoho podob. Někdy je stres důsledkem obtížných událostí nebo okolností. Stres mohou vyvolat i pozitivní změny, jako je narození vnoučete nebo povýšení. Výzkumy ukazují, že neustálý stres může změnit mozek, ovlivnit paměť a zvýšit riziko vzniku Alzheimerovy choroby nebo příbuzných demencí.


Starší dospělí jsou stresem a problémy s ním spojenými obzvláště ohroženi. Nedávná studie zkoumala, jak se v průběhu času mění hladina stresového hormonu kortizolu. Vědci zjistili, že hladina kortizolu v těle člověka se po dosažení středního věku postupně zvyšuje a že tento nárůst stresu související s věkem může být příčinou změn v mozku. Meta analýza financovaná Národním institutem duševního zdraví podporuje názor, že stres a úzkost mění nastavení mozku způsobem, který může ovlivnit paměť, rozhodování a náladu.


Hledání způsobů, jak snížit stres a zvýšit emoční stabilitu, může podpořit zdravé stárnutí. Při analýze údajů z Baltimorské longitudinální studie stárnutí sledovali vědci 2 000 účastníků po více než pět desetiletí a sledovali jejich náladu a zdravotní stav. Z údajů vyplývá, že jedinci, kteří byli emočně stabilní, žili v průměru o tři roky déle než ti, kteří měli sklon k negativním nebo úzkostným emočním stavům. Dlouhodobý stres také může přispívat ke vzniku nebo zhoršování řady zdravotních problémů, včetně poruch trávení, bolestí hlavy a poruch spánku.



stres

Co můžete udělat vy?

Stres můžete pomoci zvládat pomocí meditačních technik, fyzické aktivity a účastí na aktivitách, které vás baví. Vedení deníku vám také může pomoci identifikovat a zpochybnit negativní a neužitečné myšlenky. Obraťte se na přátele a rodinu, kteří vám mohou pomoci zvládnout stres pozitivním způsobem.


Zdroj: National Institute on Aging



27 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page