top of page

Co víme o zdravém stárnutí? (6. díl) KOGNITIVNÍ ZDRAVÍ

Zdravé stárnutí ovlivňuje mnoho faktorů. Některé z nich, například genetiku, nemůžeme ovlivnit. Jiné - jako například pohyb, zdravá strava, pravidelné návštěvy lékaře a péče o duševní zdraví - jsou v naší moci. Výzkum podpořený organizací NIA a dalšími subjekty určil opatření, která můžete přijmout, abyste zvládli své zdraví, žili co nejsamostatněji a udrželi si kvalitu života i ve vyšším věku. Přečtěte si další informace o výzkumu a krocích, které můžete podniknout na podporu zdravého stárnutí.


Péče o kognitivní zdraví

Poznávací schopnosti - schopnost jasně myslet, učit se a pamatovat si - se s věkem často mění. Přestože se u některých lidí vyvine Alzheimerova choroba nebo jiné typy demence, u mnoha starších dospělých dochází k mírnějším změnám paměti a myšlení. Výzkumy ukazují, že zdravá výživa, aktivní život a učení se novým dovednostem mohou pomoci udržet kognitivní schopnosti starších dospělých.


Jak různé faktory ovlivňují kognitivní zdraví

Pokud si myslíte, že vaše každodenní rozhodnutí nemají vliv, údaje ze studie NIH s 3 000 účastníky ukazují opak. Výzkumníci hodnotili účastníky podle pěti faktorů zdravého životního stylu, z nichž všechny mají důležité zdravotní přínosy:


  • dodržuje alespoň 150 minut týdně fyzické aktivity střední až intenzivní intenzity

  • je nekuřák

  • nepije velké množství alkoholu

  • dodržuje kvalitní stravu středomořského typu

  • zapojuje se do duševně stimulujících činností, jako je čtení, psaní dopisů a hraní her


Zjištění ukazují, že tyto malé každodenní změny mohou mít významný přínos pro zdraví. U osob, které dodržovaly alespoň čtyři z těchto zásad zdravého životního stylu, bylo riziko vzniku Alzheimerovy choroby o 60 % nižší. Dokonce i praktikování pouhých dvou nebo tří aktivit snížilo riziko o 37 %. Výsledky pozorovacích studií, jako je tato, sice nemohou prokázat příčinu a následek, ale poukazují na to, že kombinace modifikovatelných způsobů chování může zmírnit riziko Alzheimerovy choroby, a naznačují slibné možnosti, které by se měly testovat v klinických studiích.


Nové klinické studie také testují přínos přísné kontroly krevního tlaku pro zdravé stárnutí. Tyto studie vycházejí ze studie z roku 2019, přičemž údaje podporují myšlenku, že intenzivní kontrola krevního tlaku může zpomalit poškození mozku související s věkem a dokonce i mírnou kognitivní poruchu, která může zvýšit riziko Alzheimerovy choroby nebo příbuzné demence.


Vědci pokračují v práci na pochopení toho, jak bychom mohli předcházet Alzheimerově chorobě a dalším formám zhoršování kognitivních funkcí souvisejících s věkem. NIA v současné době financuje více než 350 aktivních klinických studií Alzheimerovy choroby a souvisejících demencí, z nichž 100 využívá nelékové intervence, jako je cvičení, dieta, kognitivní trénink, spánek nebo kombinované terapie.



kognitivní zdraví


Zdroj: National Institute on Aging


27 zobrazení

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page